Roundup: Morgan Signings, A Mercy W, Xavier 9-0 In Pool

Posted by

Pictured: Four Morgan School athletes will play their respective sports at the next level. At a signing ceremony held at the school Wednesday, from left, are: Alyssa Smith, Western New England University, soccer; Maddie Stopkoski, Roanoke College, lacrosse; Alex Amendola, Nichols College, lacrosse; Kyle Suraci, Bridgewater State, baseball. (Photo submitted by The Morgan School).

MIDDLETOWN – Mercy junior forward Lilly Hedge scored 20 points to help the Tigers to their third straight win, 37-31 over West Haven in an SCC Housatonic Division game Wednesday night.

Mercy (7-10) needs one win in its final three regular-season games to gain a Class LL tournament berth. The Tigers host Guilford on Friday (7pm tip).

Kassidy Carrano led West Haven (7-9) with 9 points.

WEST HAVEN (31)
Sarah Evangelista 3 1-2 8, Kassidy Carrano 2 4-4 9, Amani Abuhatab 2 0-1 4, Tenique Gates 1 1-4 3, Jayden Steinman 2 0-0 4, Elena Petrie 0 1-2 1, Jasmine Powell 0 2-2 2. Totals: 10 9-15 31.

MERCY (37)
Avery Kohs 2 0-0 5, Lilly Hedge 9 1-3 20, Ava Giansiracusa 1 2-2 4, Sophie Hedge 0 1-2 1, Lily Sokolowski 2 0-0 4, Lauren Kohs 0 0-2 0, Jasmine Mendez 1 0-0 2, Abby Bradbury 0 1-2 1. Totals 15 5-11 37.

Score By Quarters
WH 5 8 11 7—31
M  14 6 7 10—37

3-Pointers: WH—Evangelista 1, Carrano 1; M—A Kohs 1, L. Hedge 1.

H-K 59, East Granby 52

HIGGANUM – Freshman guard Kaleigh Bodak scored 16 points and grabbed 8 rebounds and senior Belle Carini contributed 15 points as the Cougars (5-10) defeated East Granby (6-11) on Wednesday night.

Bodak also had 3 steals and 2 blocked shots, senior Anna Biondi had 5 steals and freshman Payton Yazmer grabbed 6 rebounds for H-K. The Cougars host Valley Regional on Thursday at 7pm.

Boys Swimming

MIDDLETOWN — Xavier remained undefeated in nine meets with its 96-85 victory over Cheshire at the Wesleyan University pool. Mitchell Wollen and Donald Frost won two events each.

The Rams are 7-2.

Results (top 3 only)

200 Medley Relay: 1. Xavier (Mitchell Wollen, Donald Frost, Noah San Vicente, Ben Howell), 1:39.58; 2. Cheshire, 1:44.61; 3. Xavier, 1:45.44.

200 Freestyle: 1. Andrew Mitchill (X), 1:45.93; 2. Sam Hanke (C), 1:47.95; 3. Nikita Zuev (X), 1:49.88

200 IM: 1. Mitchell Wollen (X), 2:00.82; 2. Noah San Vicente (X), 2:02.64; 3. Adam Anziano (X), 2:03.88.

50 Freestyle: 1. Donald Frost (X), 22.74; 2. Harrison Hua (C), 23.24; 3. Silas Wang (C), 23.79.

1-Meter Diving: Noah Duncan (C), 246.75; 2. Maximus Augeri (X), 177.75; 3. Nick Kirejczyk (X), 167.15

100 Butterfly: 1. Donald Frost (X), 53.73; 2. Justin Finkel (C), 54.31; 3. Yavier Carbo-Colon (X), 56.24.

100 Freestyle: 1. Ben Howell (X), 48.93; 2. Nikita Zuev (X), 49.78; 3. Harrison Hua (C), 50.50.

500 Freestyle: 1. Noah San Vicente (X), 4:51.60; 2. Justin Finkel (C), 4:58.06; 3. Adam Anziano (X), 4:59.43

200 Free Relay: 1. Xavier (Zuev, Carbo-Colon, Mitchill, Frost), 1:31.40; 2. Cheshire, 1:34.51; 3. Cheshire, 1:38.00.

100 Backstroke: 1. Mitchell Wollen (X), 52.92; 2. Sam Hanke (C), 54.00; 3. Ben Howell (X), 56.76.

100 Breaststroke (exhibition): 1. Edward Chen (C), 1:01.81; 2. Vincent Zhu (C), 1:02.54; Silas Wang (C), 1:06.63.

400 Free Relay (exhibition): 1. Cheshire; 2. Cheshire; 3. Cheshire.